Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Belsku Dużym

Wizyta Sądzi Anny Marii Wesołowskiej

Utworzono dnia 02.03.2020
Czcionka:

         W dniu 24.02.2020r. na zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i dzięki gościnności belskiej podstawówki pojawiła się Pani Anna Maria Wesołowska, sędzia w stanie spoczynku, osobowość telewizyjna znana z programu telewizyjnego „Sędzia Anna Maria Wesołowska” , autorka wielu publikacji m.in. „Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny”, „Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich”, „Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego”, współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. 

          Przed południem Sędzia spotkała się z dziećmi i młodzieżą ze wszystkich szkół naszej gminy. Wykład o godzinie 11.00 skierowany był do najmłodszych dzieci z klas 0-IV a o godzinie 13.00 okazję do spotkania z Sędzią mieli starsi uczniowie. Konferencje odbyły się na dużej sali gimnastycznej PSP w Belsku Dużym.  Sędzia poruszyła tematy dotyczące zagrożeń współczesnego świata i ich wpływie na życie młodego człowieka. W ciekawy sposób uświadamiała młodym ludziom, że coś co jest dla nich dowcipem, wybrykiem i żartem może stać się przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. Przedstawiała konsekwencje prawne jakimi mogą skutkować takie zachowania jak chodzenie na wagary, stosowanie przemocy rówieśniczej i inne zachowania świadczące o demoralizacji osoby nieletniej. Sędzia zachęcała młodych słuchaczy do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w trudnych dla nich sytuacjach. Uwrażliwiała na konieczność reagowania na krzywdę słabszych. 

           Popołudniowe spotkanie przeznaczone było dla przedstawicieli służb działających na terenie gminy na rzecz rodziny tj. pracowników GOPS, członków GKRPA, ZI, Policji, nauczycieli i kuratorów. Szczególnie oczekiwani byli  rodzice oraz dziadkowie. Konferencja  dotyczyła m.in.: wagi negatywnych skutków zaniedbań wychowawczych oraz tego, jakie wywierają one piętno na naszych dzieciach. Poruszony został problem przemocy, agresji, cyberprzemocy, używek oraz internetu. Pani Anna Maria Wesołowska podkreślała, jak ważna jest umiejętność słuchania i rozmawiania z młodym człowiekiem.

        Sędzia podkreślała znaczenie edukacji prawnej młodych ludzi. Wskazywała na możliwość przeprowadzania lekcji wychowawczych w sądzie i zachęcała przedstawicieli oświaty do tworzenia w szkołach tzw. „kącików prawnych”. 

       Po każdym wykładzie była możliwość wzięcia autografu i zrobienia sobie zdjęcia z Sędzią co bardzo ucieszyło zarówno młodszych jak i starszych uczestników spotkań. Jesteśmy przekonani, że przekazane treści i osoba Pani Sędzi na długo zapadnie w pamięci uczestników wykładów i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w naszej Gminie.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w rozpropagowaniu wydarzenia, uczestniczyli w przygotowaniach i brali udział w wykładach. Szczególne podziękowania kierujemy do właścicieli Pałacu w Małej Wsi, którzy umożliwili Pani Sędzi zwiedzanie tego urokliwego miejsca.

      Wydarzenie powstało w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych, a finansowane było ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Autorami zdjęć zamieszczonych w galerii jest Pani Emilia Tomasiak oraz Pan Krzysztof Kowalski.

Wizyta Sędzi Anny Marii Wesołowskiej

Utworzono dnia 02.03.2020, 09:35

Kalendarium

Sierpień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 35

W tym miesiącu: 23

W poprzednim miesiącu: 131

Wszystkich: 6729